Trasy pro in-line brusle v Německu

domovská stránka » Trasy pro in-line brusle v Německu

Trasy pro in-line brusle v Německu, u Lužických jezer

V Čechách zatím bohužel není mnoho kvalitních tras pro inline brusle, ale sousední Německo nabízí ve vzdálenosti zhruba 100 km od hranic doslova bruslařský ráj. Pojďte ho s námi objevovat! Najdete zde desítky kilometrů in-line tras s perfektním asfaltovým povrchem a hlavně v rovinatém terénu. Většinu tras zvládnou bez problémů i začátečníci či rodiny s dětmi. Pokročilejší bruslaři zase ocení možnost kombinací různých tras, takže si zde mohu naplánovat i delší in-line výlet. Všechny trasy pravidelně projíždíme, takže vám přinášíme ty nejaktuálnější informace.

Lužická jezera
Lužická jezerní oblast (Lausitzer Seenland) je rychle se rozvíjející turistickou lokalitou, která se rozkládá v Německu, pouhých 100 km od našich severních hranic. Je tedy snadno a rychle dostupná a přitom nabízí nečekané možnosti. Velkou výhodou je, že tuto malebnou oblast zatím neobjevilo velké množství návštěvníků. Ale ti, co už ji objevili, se sem každoročně rádi vracejí. Ať už se jedná o milovníky in-line bruslí, nebo třeba sportovně založené rodiny s dětmi, kterým vyhovují zdejší nenáročné terény.

V oblasti Lužických jezer si můžete užívat klid a pohodu na čistých a nepřelidněných plážích, ale i výlety na kole či in-line bruslích po perfektně upravených asfaltových stezkách. Vzhledem k tomu, že mezi jezery zde byla vybudována celá síť širokých cyklostezek s asfaltem té nejvyšší kvality, se zde i v plné sezóně cyklisté a inline bruslaři krásně rozptýlí. Pokud už vás nebaví české in-line stezky, které jsou obvykle úzké, často i s poměrně nebezpečnými sjezdy a navíc se na nich každých pár metrů musíte někomu vyhýbat, pak z in-line stezek v oblasti Lužických jezer budete nadšeni!

Soustava uměle vytvořených jezer, která vznikla zatopením bývalých povrchových hnědouhelných dolů, je protkána desítkami kilometrů cyklo a in-line tras s perfektním asfaltovým povrchem. Celkem se zde zaplavuje 21 nových jezer a po svém úplném dokončení se Lužická jezera stanou největší umělou jezerní oblastí v Evropě. Již dnes nabízí množství kempů, půjčoven lodí, jachet, šlapadel a dalšího sportovního vybavení.

Jednotlivé trasy vedou nejen kolem jezer, ale i mezi nimi, takže se dají různě kombinovat. Díky tomu si zde perfektně zajezdí jak začátečníci, tak i zkušení in-line bruslaři, kteří zde mohou za den najezdit i více než 100 km, aniž by museli jezdit tu samou trasu stále dokola. Vzhledem k tomu, že se jedná o rovinatý terén s jen občasnými mírnými sjezdy, lákají Lužická jezera i rodiny s dětmi.

Jelikož do oblasti Lužických jezer pravidelně vyrážíme jak na in-line brusle, tak i na kolo, najdete na těchto stránkách vždy aktuální informace. Při každé naší návštěvě projíždíme nejen naše oblíbené trasy, ale snažíme se objevovat i trasy nové. Zároveň zde postupně mapujeme nabídku dalšího sportovního vyžití v této oblasti. Pojďte objevovat Lužická jezera spolu s námi!

Kudy k Lužickým jezerům?
Lužická jezera se nacházejí v Německu, v oblasti Horní Lužice. Leží zhruba 25 km severně od města Bautzen, v okolí měst Hoyerswerda, Senftenberg a Spremberg. Pokud pojedete z Prahy, je nejlepší vyrazit směrem na Ústí nad Labem a po E55 pokračovat na Drážďany. Cesta z Prahy trvá cca 2,5 hodiny (necelých 240 km).  Z Liberce je nejlepší spojení přes Löbau a Bautzen. Trasa je dlouhá zhruba 140 km a zdoláte ji za necelé 2 hodiny. Z východních Čech a z Moravy je možno zvážit i cestu přes Polsko (dálnice E40 či E35). 

Občerstvení na trasách
Jelikož oblast zvaná Lužická jezera ještě není úplně dokončena, musíte počítat s tím, že na některých trasách ještě není vybudována síť občerstvení. A když už tam stánky jsou, mimo hlavní sezónu bývají obvykle otevřené jen o víkendech a někdy ani to ne… :) U jednotlivých tras sice uvádíme, kde stánky jsou a kde ne, ale stejně doporučujeme vybavit se na cestu dostatečným množstvím jídla a zejména pití. Na většině tras najdete dřevěná odpočívadla, kde si můžete posedět a občerstvit se z vlastních zásob. Na trase kolem Partwitzer See u městečka Klein Partwitz je u odpočívadla umístěn i gril, který můžete využít a opéct si zde své donesené buřtíky či klobásky.

Parkování
Parkoviště bývají u vesnic, kempů, občerstvení či základen pro jachty. Vesměs lze zaparkovat přímo u trasy, takže brusle nazujete hned u auta a můžete vyrazit. Některá parkoviště jsou zdarma, jiná jsou placená – jsou u nich parkovací automaty.

Koupání
Pokud se do Německa k Lužickým jezerům chystáte v létě, nezapomeňte si přibalit plavky. Řada jezer nabízí perfektně upravené písečné pláže, na kterých se můžete po výletě nebo v jeho průběhu vykoupat a odpočinout si. Koupání je však povoleno jen někde, jezera zatím nejsou všude “usazená”. Sledujte místní cedule.

Trasy pro in-line brusle