Začínáme s in-line bruslemi

domovská stránka » Začínáme s in-line bruslemi

In-line brusle pro začátečníky

Chystáte se poprvé vyrazit na in-line brusle? Dobré je vzít si s sebou někoho, kdo už má s jízdou zkušenosti a může vám poradit, jak na to. Pokud nikoho takového kolem sebe nemáte, pak doporučujeme zjistit, jestli někde ve vašem okolí nepořádají kurzy pro začínající in-line bruslaře. Každopádně vám přinášíme pár postřehů, které mohou být pro začátečníky užitečné.

Při bruslení je důležité udržovat vzpřímený postoj a zpevněné tělo, což vám pomůže získat rovnováhu. Nohy držte mírně od sebe, ale zase ne příliš :). Každopádně mějte mírně pokrčená kolena. Váhu držte na přední části chodidel.

Ruce asi budete zpočátku potřebovat hlavně k udržování rovnováhy, ale jakmile se naučíte svou jízdu trochu koordinovat, snažte se s rukama zbytečně nemávat kolem sebe, mohlo by to rozhodit vaši stabilitu. Správné je pohybovat rukama přirozeně - stejně jako při chůzi nebo běhu. To znamená, že když jde dopředu pravá noha, jde společně s ní levá ruka. Švih rukou vám při jízdě pomáhá získávat potřebnou rychlost.

Existuje více typů in-line bruslení – rekreační bruslení, fitness bruslení, terénní bruslení, rychlobruslení (speedskating) a takzvané agressive bruslení (freestyle), což jsou nejrůznější skoky, jízda na rampě, apod. Pro začátek se budeme pohybovat na pomezí rekreačního a fitness in-line bruslení :).

Pro každý typ jízdy se vyrábějí speciální brusle. Brusle pro rekreační in-line bruslení musí být hlavně pohodlné a udržovat nohu zpevněnou v kotníku, aby nedošlo k jeho zvrtnutí. Rekreační in-line brusle mají za pravou patou brzdu. Někteří zkušenější jezdci si ji odmontovávají, ale to začátečníkům rozhodně nedoporučujeme :). S brzdou je totiž jednodušší zpomalit a zastavit.

Přečtěte si také článek Jak brzdit na in-line bruslích.

Kolečka pro in-line brusle se většinou vyrábí z polyuretanu různé tvrdosti. Pro začátečníky doporučujeme kolečka spíše měkčí. Ta totiž lépe kopírují povrch a jsou pomalejší. Jejich nevýhodou je, že se dříve opotřebovávají, takže zkušenější jezdci už si pořizují kolečka tvrdší a tudíž rychlejší.

Zpočátku si vybírejte trasy vhodné pro začátečníky, tedy trasy široké a rovinaté, bez větších výškových převýšení a bez průjezdů městečky.